כשהנדסה פוגשת תשוקה: מועדוני הסטודנטים של אפקה

מתעניינים בלימודים?

כשהנדסה פוגשת תשוקה: מועדוני הסטודנטים של אפקה

אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב דוגלת בלמידה דרך הלב.
אחת הדרכים בהם יכולים הסטודנטים להרחיב את הידע ההנדסי שלהם היא חברות במועדוני הסטודנטים השונים ובמידת הרצון- הקמה של מועדונים חדשים, בהתאם לתחומים הקרובים לליבם.

כולנו מכירים את המודל המסורתי ללמידה: כיתה, מרצה, מצגת ומטלות.
בשנים האחרונות נפוץ יותר להחליף את המודל המסורתי במודלים חדשנים ועדכניים יותר. כאלה שמאפשרים למידה חווייתית. ששוברים את קירות הכיתה ומעניקים ללומד הרבה יותר מידע. אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, חרטה על דגלה להיות מוסד מוביל לחינוך מהנדסים והיא עושה זאת על ידי שיטות הוראה מגוונות וחדשניות.
בין הדרכים היצירתיות של המכללה לעודד למידה בעלת ערך מוסף ניתן למצוא מערך שלם של מועדוני סטודנטים ופעילויות משלימות לתוכנית הלימודים הרגילה, שמקנים לסטודנטים את ההזדמנות להעמיק בתחום שמעניין אותם, להתנסות בפרקטיקה ולפתח מוצרים הנדסיים בעצמם.
הסטודנטים במועדונים נפגשים עם סטודנטים אחרים כמותם ויחד עם הסגל האקדמי ואנשי תעשייה מתנסים בלימוד חווייתי, מעשיר ומהנה. וכשאין מועדון בתחום שמעניין אותם? הסטודנטים באים עם רעיון ומקבלים את הכלים והמשאבים להקים אותו בעצמם
.

הפיתוח וההשקעה של מועדוני הסטודנטים באפקה הוא חלק בלתי נפרד מהחזון של המכללה. באפקה שואפים לחנך מהנדסות ומהנדסים בעלי ידע אקדמי מתקדם ועדכני, אך גם בעלי הכישורים והמיומנויות שחיוניים להשתלבות ומציאת עבודה בתעשייה. יתרה מכך, המועדונים השונים מאפשרים לסטודנטים לתכנן, לפתח ולהוביל מיזמים טכנולוגיים ולהתנסות בעבודה מעשית שלא פעם שוות ערך לניסיון מעשי בתעשייה. לכן, דווקא הפעילות במועדונים היא זו שעשויה לתת ערך מוסף ביום שאחרי התואר, לסלול את הדרך למשרה המבוקשת או לסטארט-אפ הבא שהולך לשנות את העולם.

מרעיון למועדון

פעילות המועדונים באפקה מתעדכנת כל הזמן, וזאת, מכיוון שהמכללה מעודדת את הסטודנטים להציג עם יוזמות ורעיונות משלהם – ומסייעת להם לפתח ולהוציא אותם לפועל.

מועדון החלל הוקם ביוזמת סטודנטית להנדסה מכנית שמצאה עניין אישי בנושר. היא גייסה מומחים בתחום ובהם אנשי תעשייה מובילים, בוגרים ומרצים בכירים במכללה שיסייעו לה להגשים את החלום. לאורך הדרך הצטרפה ספיר לזר, בוגרת המכללה שעוסקת בתחום הקרינה בחלל. היענותם של הסטודנטים למועדון החדש הינה גדולה וישנו יעד עתידי לביצוע פרויקט גדול בתחום.

מהנדסים ללא גבולות בו הסטודנטים עוסקים במציאת פתרונות טכנולוגיים לאוכלוסיות מוחלשות בארץ ומחוצה לה. במסגרת הפעילות, עמותות וארגונים חברתיים שונים מציגים אתגר או צורך אמיתי בפני הסטודנטים ובשיתוף עמם מגובש לו מענה ופתרון שיהפוך את חייהם לטובים יותר.
בין הפרויקטים בישראל הסטודנטים במועדון שדרגו מכשיר פיזיותרפי בשיתוף בית לוינשטיין המאפשר לשוהים במקום להשתמש בו תוך כדי משחק
.
בחודשים האחרונים יצאו שתי משלחות של חברי המועדון מאפקה לפולין שם התנדבו עם אוכלוסיית פליטים אוקראינים ובעיקר עם ילדי הקהילה.
חברי המשלחות הצליחו לתכנן ולהוציא אל הפועל מספר רב של פרויקטים הנדסיים דוגמת חממות לגידול מזון, בנייה של מרחבי למידה ומשחק, העברת שיעורים בתכנות ועוד.

מועדון הרובוטיקה של אפקה מאפשר ללמוד ולהעמיק בתחום תוכן זה ואף להתנסות בעבודה מעשית בסדנאות המייקרים. הסטודנטים במועדון, שנחשב לאחד התוססים והפעילים באפקה, הם אלו שבוחרים את הפרויקטים, האתגרים, התחרויות וההקאתונים בהם ישתתפו. חברי המועדון עתידים לייצג את אפקה בתחרות רובוטיקה בינלאומית שצפויה להיערך בשתפ"ג.

מועדון המנטורים של FIRST מיועד בעיקר לבוגרי תוכנית FIRST  (תוכנית חינוך מהמובילות בעולם המקדמת את מקצועות המדע והטכנולוגיה) שלומדים באפקה, ומאפשרת להם ללוות תלמידים המשתתפים בתחרויות השונות של הפרויקט. סטודנטים שלא השתתפו בתחרות בתיכון יכולים לקבל הכשרה במועדון ולהצטרף אליו. מועדון זה היה הצוות הראשון מחוץ לצפון ארצות הברית שהשתתף באתגר RI3D – בניית הרובוט של התחרות בשלושה ימים בלבד.

מועדון האומנות וההנדסה, מתוקף שמו, משלב בין טכנולוגיה ואומנות ומציב אתגר מרתק למשתתפים: מציאת פתרונות טכנולוגיים לאתגרים אומנותיים או אתגרי יצירה. את המועדון מובילה האומנית הרב-תחומית נירית לבב פקר, שבין היתר בנתה מיצג בדמותה של זוכת האירווזיון נטע ברזילי. בימים אלה המועדון פועל להקמת פסל המשלב בתוכו אלמנטים טכנולוגיים.

עמותת ProWoman (עמותה בינלאומית הפועלת לקידום נשים לתפקידים בכירים ןצמתי השפעה) מפעילה  בשיתוף עם אפקה מועדון ייחודי המיועד להעצמה נשית בתחומי הטכנולוגיה, ומקדמת במסגרתו מגוון רחב של תוכניות ופעילויות בנושא.

מועדון אנרגיה, בהובלת פורום אקדמיה-תעשייה לפיתוח שוק האנרגיה בישראל, שיקדם פעילויות ומהלכים חדשנים בעולם התוכן הזה

מועדון הרכב בהובלת דן הרמן, ראש התמחות רכב. בימים אלה עומלים חברי המועדון על בנייתו של רכב סולארי שצפוי עם השקתו לצאת למסע ברחבי הארץ.

מועדון החשמל במועדון חברים סטודנטים להנדסת חשמל ובמסגרתו צוותים וקבוצות חשיבה מתכנסים על מנת למצוא פתרונות לבעיות ממשיות.  

נבחרות הספורט של אפקה מוגדרות גם הן כמועדון וכוללות קבוצות ריצה, כדורסל, טיפוס, שחמט וענפי ספורט נוספים שמתעדכנים מעת לעת. משתתפי המועדון מייצגים את אפקה בתחרויות ספורט של מוסדות אקדמיים.

מעבר לכך, בתחילת כל שנת לימודים מתקיים יריד לחשיפת כל הפעילויות וכל סטודנט או איש סגל המעוניין להקים מועדון חדש בנושא הקרוב לליבו, מוזמן לפנות לדקאנט הסטודנטים באפקה. 

 

1-800-37-37-10 חייג
מתחם הפיקוס

רחוב מבצע קדש 38, תל אביב

מתחם הקריה

רחוב בני אפרים 218, תל אביב

מוקד מידע

03-7688600

כתבו לנו

mirsham@afeka.ac.il

תחנת רכבת

 • 7 דק'
 • 25 דק'
 • 7 דק'
 • 11 דק'

פארק הירקון

 • 6 דק'
 • 20 דק'
 • 6 דק'
 • 17 דק'

קניון אילון

 • 9 דק'
 • 29 דק'
 • 9 דק'
 • 16 דק'

חוף הים

 • 16 דק'
 • 16 דק'
 • 35 דק'
מתעניינים בלימודים?
מתעניינים בלימודים?
מתעניינים בלימודים?