סתיו מנטל

הנדסת תעשייה וניהול

בהנחיית: אריה עמית

אפליקציית נגישות לעסקים

סתיו מנטל

הנדסת תעשייה וניהול

בהנחיית: אריה עמית

כסא גלגלים

בשנת 1998 נחקק בישראל חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, המחייב כל עסק אשר נותן שרותים, להיות מונגש לאנשים עם מוגבלויות. החוק מפנה לסדרה של תקנות נגישות בתחומים שונים המפרטות מהן הדרישות המעשיות למימוש הנגישות. התקנות העיקריות הן תקנות העוסקות במבנה ותקנות נגישות השירות העוסקות בעיצוב פנים, הדרכות עובדים, הנגשת אינטרנט, חלופות למענה טלפוני, נהלים ועוד. בתי עסק גדולים משקיעים מאמצים מרובים בהנגשה ע"י התקשרות עם מורשי נגישות, בניית מקומות חדשים מונגשים ובהתאמות מקומות קיימים בנוסף, להנגשת כל שאר השירותים כמו האינטרנט, טלפון ועוד. בתי עסק קטנים ובינוניים, אשר אינם יכולים להרשות לעצמם יועצים, מתקשים בביצוע התקנות הכתובות בלשון משפטית קשה להבנה. עובדות אלו, יצרו מצב בו עסקים אינם מונגשים כלל לציבור עם מוגבלויות.

פרויקט גמר זה עוסק בפיתוח אפליקציה לעסקים קטנים/בינוניים, המאפשרת לבעלים לבחון את מידת התאמת העסק לתקני הנגישות. המערכת תכיל את כל המידע המפורט בחוק, בתקנות ובתקנים ותיצור שאילתות לבעל העסק כגון: מה רוחב דלת הכניסה? האם ישנה מדרגה בכניסה או רמפה?. לאחר מענה על השאלות, תוציא המערכת דו"ח ליקויים, הנחיות לביצוע פעולות הנגשה, ופרטי התקשרות לבעלי מקצוע רלוונטיים.

הרעיון לפרויקט הגיע משיחה עם קרוב משפחה על כיסא גלגלים, אשר נמנעת ממנו גישה לעסקים רבים שאינם מונגשים ע"פ חוק. ראיונות מול בעלי עסקים רבים, הובילו למסקנה כי הבעיה אינה חוסר אכפתיות, כי אם חוסר הבנה בחוקים ובתקנות אשר כתובים בלשון משפטית קשה להבנה. פרויקט גמר זה מציג פתרון לבעלי העסקים בדמות מערכת מידע המציגה את החוקים והתקנות בצורה ידידותית וקלה להבנה תוך הוצאת ד"וח הליקויים.במטרה לבצע את ההתאמות הדרושות כי בסופו של דבר עסק נגיש הוא עסק מרוויח.