רפואה

המאמר מבוסס על מחקר שהחל במסגרת פרויקט גמר מחקרי של יובל אשכנזי, בוגרת הנדסה רפואית, ואף הוכתר  כפרויקט מחקרי מצטיין.

תקציר המאמר

אולטרסאונד דופלר חיוני לזיהוי הפרעות בזרימת הדם בחבל הטבור. כל שינוי מורפולוגי של חבל הטבור עלול להוביל לתחלואה ואף ללידה שקטה. עם זאת, שינויים מורפולוגיים כגון פיתול, היצרות וקשרים של חבל הטבור עשויים להתגלות רק בלידה. מחקר זה מציע גישה חדשה של ניתוח גלי מהירות של זרימת הדם בשילוב עם למידה חישובית כדי לשפר את היכולת לאבחן פתולוגיות בחבל הטבור.

המחקר כלל תכנון ובנייה של סימולטור דינמי הכולל משאבה פועמת, צינור המכיל חיישן זרימה, מד זרימה, מְכל מים המכוסה בקרום אלסטי ושלושה דגמי חבל טבור אשר כל אחד מהם מייצג מורפולוגיה שונה. תמונות של שדה זרימה נמדדו בעזרת אולטרסאונד דופלר מארבעה מקרים של זרימה דרך דגמי חבל הטבור. תמונות האולטרסאונד הומרו בעזרת עיבוד תמונה לווקטורים של אותות זרימה וחולקו למחזורי זרימה עבור כל אחד מהמקרים. תכונות המאפיינות את מחזורי הזרימה חולצו, ואלגוריתמים שונים של למידה חישובית שימשו לסיווג של המקרים.

המחקר הראה כי הסימולטור הדינמי שתוכנן יכול לייצר מסד נתונים בלתי מוגבל של מקרים רבים, ובשילוב עם למידה חישובית יכול לשמש מערכת תומכת החלטה ולהגביר את היכולת לאבחן פתולוגיות בלתי נראות של חבל הטבור.

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן