העניין הבינלאומי באפקה גובר –

Newsweek מציג את מודל אפקה לשינוי תהליך חינוך מהנדסים

 

אתר החדשות Newsweek, מהמובילים בארה"ב עם כ־50 מיליון מבקרים מדי חודש, פרסם מאמר דעה של נשיא אפקה פרופ' עמי מויאל בנושא השינוי הנדרש בחינוך מהנדסים.

המאמר עוסק בעיקר במודל הייחודי של אפקה לשינוי תהליך חינוך מהנדסים על בסיס הגדרת "דמות המהנדס.ת בוגר.ת המכללה" – הידע, המיומנויות והערכים הנדרשים ממהנדסים כדי להצליח בשוק התעסוקה. שינוי זה מתבצע באמצעות הנחלת המיומנויות החיוניות בלמידה בתוך הכיתות ומחוצה להן, עדכון הגישות הפדגוגיות וריענון מרחבי הלמידה.

במאמר התייחס נשיא המכללה למחסור במהנדסים בשוק ההיי־טק הישראלי והאמריקני ולשינויים בשוק התעסוקה. בעשור האחרון חל שינוי ניכר בצרכיה של התעשייה ובדרישותיה מהמהנדסים והמהנדסות שהם מעסיקים. סקרים בינלאומיים רבים מצביעים על מיומנויות כגון חשיבה ביקורתית, עבודת צוות רב־תחומית, תקשורת אפקטיבית ולמידה עצמית כחיוניות למהנדסים. נשיא המכללה כתב במאמרו כי צורכי התעשייה מחייבים שינוי בתהליך החינוך בלימודי תואר ראשון בהנדסה, כדי להפוך את החוויה האקדמית לרלוונטית, מעוררת סקרנות ומהנה. שינוי זה גם יבטיח שבוגרי לימודי ההנדסה יהיו מצוידים בכל הכישורים הנדרשים להצלחה בשוק התעסוקה, בעולם שבו הטכנולוגיות מתפתחות בקצב מסחרר. פרופ' מויאל ציין כי באפקה "הגענו לתובנה שמיומנויות אלה חיוניות לא רק לעבודה כמהנדס.ת, אלא גם תורמות לתהליך החינוך עצמו, ומובילות לתוצאות טובות יותר".

במאמר תיאר פרופ' מויאל כיצד הובילה אפקה שינוי רב־שנתי מדורג מתוך מבט הוליסטי בתהליך החינוך של כל סטודנט וסטודנטית. כחלק משינוי זה, משמשת "דמות הבוגר.ת" של אפקה כמצפן בכל צירי הלמידה "בשנת 2023 אי אפשר כבר לקבל את האמירה ש'אנו פועלים כך כי כך תמיד פעלנו'... הזמנים משתנים, אין סיבה לבהלה, פשוט צריך להשתנות יחד איתם", סיכם.

פרסום המאמר באתר Newsweek הוא הוכחה נוספת לכך שמכללת אפקה היא מוסד אקדמי מוביל לחינוך מהנדסים, מתווה דרך, שלאמיר משמעותית – גם בזירה הבינלאומית.

לקריאת המאמר >>