המרצים באפקה תומכים בסטודנטים העובדים
בבוקר עובדים ובערב לומדים

מהנדס ביום, סטודנט בערב.

צח שרון הגיע למכללת אפקה עם תעודת הנדסאי. כעבור שנתיים הוא הרגיש בשל לקפוץ מדרגה ועבר למסלול לימודי ערב ובמקביל החל ליישם את החומר התיאורטי בעבודה מעשית. בזכות מרכז קריירה בהנדסה הוא הגיע למשרת סטודנט במחלקת שיטות ותהליכים בחברת ת.א.ת טכנולוגיות וכיום, כסטודנט בשנה הרביעית הוא כבר עובד כמהנדס באותה מחלקה.

לימודי תואר ראשון בהנדסה אינם מחייבים עצירה מוחלטת של החיים. בזכות נחישות ועבודה קשה ניתן לסלול את אבני הדרך הראשונות לתפקידי מפתח בארגונים בתחום ההנדסה. סיפורו של הסטודנט צח שרון, הלומד במכללת אפקה להנדסה בתל-אביב זו השנה הרביעית הוא דוגמא אחת, מעשרות סיפורי הצלחה של מהנדסים שהצליחו להשתלב בתעשייה כבר במהלך הלימודים.

מרכז קריירה בהנדסה של מכללת אפקה עומד בקשר עם מאות גופים מקצועיים בתחומי ההייטק וההנדסה השונים המכירים את רמת הלימודים ואת היכולת המקצועית הגבוהה המשלבת פרקטיקה תיאורטית ומעשית, בדגש על חדשנות. במהלך השנה השלישית ללימודים הגיע צח אל אותו המרכז. יועצות הקריירה ייעדו אותו למשרת סטודנט במחלקת שיטות ותהליכים בחברת ת.א.ת טכנולוגיות העוסקת בייצור ושיווק מערכות לתחומי הצבא והתעופה.

זה לא פשוט, מאוד מאתגר לשלב לימודים בעבודה אבל בהחלט אפשרי!

"התחלתי את הלימודים באפקה במסלול לימודי בוקר, לקראת השנה השלישית הבנתי שכדי לבסס את עצמי כלכלית יהיה עלי לחשב מסלול מחדש ולעבור ללימודי ערב", מספר צח. "בזכות יועצות הקריירה של מכללת אפקה נמצאה לי משרה, ממש בתוך זמן קצר". כאן נכנס לסיפור האלמנט המאתגר יותר, היכולת לשלב לימודים לצד קריירה. "מדובר באתגר לא פשוט", מספר צח. "אמנם מבחינת המערכת, הלימודים גמישים יותר, שעות הבוקר מתפנות לטובת העבודה והערבים בהם אתה רגיל לנוח וללמוד למבחנים הופכים לשעות למידה. מה שאומר שכדי לא לצבור פערים אתה חייב לוותר על שעות שינה וסופי שבוע. אין מה לעשות, רק כך יכולתי לעמוד באתגרים הכרוכים בלימודי תואר ראשון ולעבוד במקביל ללימודים".

לסטודנטים המעוניינים להמשיך ולעבוד בזמן הלימודים, מציעה אפקה תוכנית לימודי ערב. במכללת אפקה ניתן להמשיך ולהחזיק בשגרה המקצועית, במקביל לטיפוח העתיד המקצועי, באמצעות הלימודים לתואר ראשון .B.Sc בהנדסה. למכללה ניסיון רב בכל הקשור לתחום לימודי הערב. מתוך היכרות עם האילוצים, נפרסו השיעורים בסמסטרים א' ו-ב' על פני 3-4 ימים בשבוע בלבד, ונבנה מערך תמיכה מינהלי ואקדמי המתחשב בצרכים הנדרשים לסטודנטים עובדים. עם זאת חשוב לקחת בחשבון כי לעיתים המשמעות של מסלול המשלב קריירה היא הארכת לימודי התואר לחמש שנים.

"הצלחתי בזכות המרצים"

למרות הדרישות הקפדניות של לימודי התואר, צח מספר שמצא שפה משותפת עם המרצים במכללת אפקה. "אין ספק שאחת הסיבות שבגללן הצלחתי היא המרצים שגילו המון הבנה ואמפתיה כלפי. רוב המרצים מאוד מבינים את הסטודנטים הלומדים ועובדים וזמינים לשאלות מחוץ לשעות הלימודים. לרוב כל פניה למרצה נענתה בתוך זמן קצר מה שמאוד הקל עלי לעמוד בדרישות התואר ולסיים את הלימודים למרות המחויבות לעבודה".

קל יותר להבין את החומר הנלמד כשאתה משליך את הידע התיאורטי לפרקטיקה

"כמו בצבא גם בלימודים רוכשים חברים לכל החיים"
להווי החברתי של הלימודים יש משמעות גדולה. צח מספר כי את חבריו לספסל הלימודים, שלמדו איתו או כמה שנים מעליו, יוצא לו לפגוש גם במסגרת העבודה. "החברים הם חלק חשוב מאוד מהלימודים. התרגול התיאורטי והמעשי חייב להתבצע בקבוצות. כשמוטל עליך כל כך הרבה עומס גם בלימודים וגם בעבודה ולפעמים גם בחיים האישיים, אתה חייב לצדך חברים טובים שיעזרו לך להתמודד. בנוסף יש המון אירועים חברתיים בהם אתה פוגש חברים חדשים, בעיקר הפאנג'ויה".

"המרצים עוזרים לי בשאלות שקשורות לעבודה"

עם כל הקושי הנלווה בשילוב לימודים וקריירה, נראה כי יש לא מעט יתרונות. "המרצים תמיד גילו נכונות לעזור לי בשאלות הקשורות לעבודה שלי", מספר צח. "מעולם לא קיבלתי סירוב מצד המרצים בשאלות הקשורות למקום העבודה שלי, להיפך אני מוצא את עצמי נעזר בהם המון. בשיחות מסדרון לעתים הם מתעניינים ושואלים מיוזמתם איך אני מתקדם בעבודה. זה תמיד נותן תחושה טובה".

צח מוצא יתרונות נוספים לשילוב עבודה לצד הלימודים, הוא מספר: "אני חושב שקל יותר להבין את החומר הנלמד כשאתה משליך את הידע התיאורטי לפרקטיקה. הרבה פעמים בשיעורים אני מוצא את עצמי חושב על תהליכים במקום העבודה, איפה אני נתקל בתיאוריה ביום יום שלי. הלימודים מאפשרים לי לבצע את התפקיד בצורה טובה מאוד. אני רואה את ההתקדמות שלי בלימודים מסמסטר לסמסטר"

המרצים באפקה תומכים בסטודנטים העובדים

נראה שהלימודים באפקה אינם רק מקפצה לקריירה בהנדסה, אלא גם חממה לגידול מהנדסים מקצועיים ומצוינים. גם בעניין הזה צח מסכים איתנו: "הלימודים במכללת אפקה הם אוסף של חוויות ובעיקר נקודת פתיחה מצוינת לקריירה בתחום ההנדסה. אני ממליץ לכל מי שמתלבט ללמוד באפקה, מדובר במוסד לימודים בעל דרישות גבוהות, המכשיר מהנדסים איכותיים בעלי יכולות משולבות ברמה התיאורטית והמעשית.

מכללת אפקה מאפשרת לסטודנטים לשלב לימודי תואר בהנדסה עם עבודה, תוך גמישות במבנה הלימודים והתאמה של מערכת הלימודים לאילוצים המקצועיים של הסטודנטים. במסלול לימודי ערב של אפקה עומד לרשות הסטודנטים מערך אקדמי ומינהלי תומך שמסייע במיקסום היכולות הלימודיות מבלי לוותר על הקריירה.