לימודי ערב

לימודי ערב, למי זה מתאים? 

אם אתם מעוניינים לפנות למסלול ההשכלה הגבוהה, עומדות בפניכם כמה מסגרות לימוד שיאפשרו לכם להשלים את הלימודים האקדמיים שלכם. ככלל, רוב מוסדות הלימוד מאפשרים לימודי יום בלבד. לימודי ערב יוצרים בעיה ולא כל מוסדות הלימוד מאפשרים מסלול זה. בלימודי יום קיימת מערכת לימוד בשעות הבוקר, בדרך כלל בין השעות שמונה עד ארבע אחר הצהריים, כמובן בהתאם לכמות הקורסים שאתם לומדים במהלך הסמסטר. מעבר לשעות הלימוד, יש להביא בחשבון שמערכת השעות נפרשת בכל ימי שבוע הלימודים שמורכב מארבעה ואפילו מחמישה ימי לימוד, ובמסלולים אינטנסיביים לעיתים אף בשישה ימי לימוד. 

במה שונה מסלול לימודי ערב מהמסלול הרגיל? 

לימודי ערב הם מסלול לימודים המיועד לאנשים שאינם משתייכים להגדרה ה"מסורתית" של סטודנט מן המניין. סטודנט מן המניין הוא לרוב אדם בתחילת שנות העשרים שלו, לאחר שסיים את שירותו הצבאי, ובדרך כלל לאחר טיול. ברוב  המקרים, סטודנטים אינם עובדים או עובדים בעבודות זמניות, כך שלמעשה היום שלהם פנוי ומוקדש כולו ללימודים. מסלולי לימוד לתואר ראשוןהם מסלולי לימוד אינטנסיביים שנמשכים בממוצע בין שלוש לארבע שנות לימוד. למעשה הסטודנט אמור להקדיש את כל השנים הללו רק ללמידה, משום שמעבר לשעות הלימוד, נדרש הסטודנט להתכונן לבחינות ולהגיש עבודות. 

למרות הדרישות האינטנסיביות, לא כל האנשים יכולים להרשות לעצמם להקדיש כה הרבה שנים ללימודים בלבד, משום שרבים נאלצים לעבוד יותר ממשרה חלקית, וכן יש אנשים שהחלו את הקריירה שלהם ועובדים במשרה מלאה בשעות היום. לאנשים אלה אין אפשרות ללמוד בשעות היום כי הם נדרשים להיות בעבודה. 

עבור אנשים אלה ישנו מסלול מיוחד שנקרא לימודי ערב. המסלול מאפשר לסטודנט לבנות מערכת שעות המורכבת משיעורים בשעות אחר הצהריים ובשעות הערב כדי לאפשר לו לשלב את לימודיו עם עבודתו. כאמור, לא כל מוסדות הלימוד מאפשרים זאת, במיוחד כשמדובר במסלולי לימוד ספציפיים. 

אחד ממסלולי הלימוד שבהם קשה למצוא מסגרות המאפשרות לימודי ערב הוא מסלול הנדסה. אנשים רבים העוסקים בתחום כהנדסאים וכבר החלו לעבוד, מעוניינים ללמוד במסלול האקדמי שיאפשר להם להשלים את הכשרתם למהנדס. 

פתרון מותאם אישית 

אחד ממוסדות הלימוד הבודדים המותאמים לצורך זה הוא מכללת אפקה שמקיימת לימודי ערב במסלולי הנדסה שונים מתוך הבנה, התחשבות והתייחסות לצורך הקיים אצל אנשים עובדים