להיות חלק ממהפכה: בואו ללמוד את המקצוע שמשנה את פני התעשייה

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על "מהפכת המידע".
עם כניסתו של האינטרנט לכל היבט בחיינו, אזרחי העולם כולו חשופים למידע כפי שלא היו מעולם. בנוסף, עם התפתחות הטכנולוגיה, למדנו לאגור ולהשתמש במידע ובהמשך ישיר לכך- בנתונים, בהיקפים חסרי תקדים, לנתח אותם, ללמוד מהם, לחזות בעזרתם ועוד.
אין זה מפתיע, אם כך, שתחום מדע הנתונים הוא אחד התחומים החמים והמבוקשים ביותר כיום בתעשייה.

מה זה מדע נתונים?

מדע הנתונים עוסק בעקרונות ובפיתוח שיטות לאיסוף, אחסון וניתוח של נתונים, להסקה, לחיזוי וליצירת ידע מהם. ואת כל זה הוא עושה כשהוא מתייחס להיבטים אנושיים וחברתיים בתהליך. מדע הנתונים הוא תחום מרכזי במציאות ההולכת ומתפתחת בחברה בכלל ובשוק העבודה הטכנולוגי בפרט והוא נוגע וקשור בכל תחומי הדעת והעיסוק.
כיום, ברוב החברות במשק ובתעשייה, בין אם מדובר בחברת סטארט-אפ, חברה גדולה או קטנה, יש צורך במדעני נתונים (Data scientists). באנשים בעלי הכשרה ייעודית לניתוח, עיבוד וחלוקה של נתונים. מדובר באחד התפקידים המרכזיים בכל גוף או ארגון שעוסק בפיתוח טכנולוגי.

מה לומדים?

באמצעות שלושה נושאי ליבה בתואר- סטטיסטיקה, אלגוריתמיקה ותכנות מתאפשרת העמקה משמעותית של עיבוד וניתוח נתונים. כל אחד מנושאי הליבה מעניק לסטודנט ערך מוסף ויתרון בבואו לתעשייה על פני מי שלומד אותם בצורה שטחית יחסית. בנוסף התואר במדעי הנתונים מעניק ידע בתכנות בשפות החמות בשוק (פייתון למשל).
תכנית הלימודים נבנתה סביב תחומי ידע קיימים באפקה- תכנים מהיחידה למתמטיקה, תכנים מתוכניות לתואר ראשון בהנדסת תוכנה ובהנדסת תעשייה וניהול. היא נועדה לספק את הידע וההבנה של האלגוריתמים העדכניים בהם משתמשים במדעי הנתונים, את הבסיס המדעי שעליהם הם מבוססים ואת האופנים שבהם משתמשים ביישומים שונים.

ומה עם עבודה?

התפתחות הטכנולוגיה גרמה לכך שהביקוש לאנשי מדעי הנתונים בתעשיית ההיי-טק ובכלל הולך וגדל עם השנים בכל התחומים. מעבר למחסור לאומי במפתחי תוכנה ובוגרי מדעי המחשב, השוק והתעשייה הישראלית מצביעים על מחסור בולט בתחום הספציפי של מדעי הנתונים. חברות רבות במשק, ממגוון רחב של תחומים, מחפשות לאייש משרות של מדעני נתונים (Data scientists) ומחפשים אנשים בעלי הכשרה מקצועית ומקיפה המותאמת להגדרת התפקיד.

בוגרי מדעי הנתונים יכולים להשתלב בתחומי ניתוח נתונים, מדע הנתונים, הסקות סטטיסטיות ועוד כשאפשרויות התעסוקה הינן רחבות וכוללת את מרבית המגזרים במשק, החל מעולמות תעשיית ההייטק על כל תחומיהם, העולם הרפואי, העולם העסקי והפיננסי ומדעי הרוח והחברה.

איך אני אדע אם זה מתאים לי?

אם אתה בעל נטייה ריאלית ואלגוריתמית, אם נתונים ומדע מדברים אליך, אם למידה בסביבת מהנדסים לעתיד מסקרנת אותך, אם אתה רוצה ללמוד ולהבין טכנולוגיות קיימות ולעסוק ביום מן הימים בפיתוח של טכנולוגיות חדשות- מדע הנתונים עשוי להיות המסלול עבורך.         

למה באפקה?

אפקה מציעה איכות אקדמית בלתי מתפשרת, מרצים מצוינים וגישות חדשניות ויצירתיות ללמידה ולהוראה.
מעבר לכך- סטודנטים לתואר ראשון במדע הנתונים לומדים בחברת סטודנטים להנדסה, יש להם הזדמנות להיחשף לתחום ההנדסה ולעבוד לצד סטודנטים מדיציפלינות שונות, מה שיהווה יתרון משמעותי מאוד בשוק העבודה שם מקובל לעבוד בצוותים רב תחומיים. הדרישה בשוק היא לסטודנטים שיש להם ידע מעשי מלבד תאורטי; בוגרי ומדעי הנתונים באפקה יוכלו להשתלב בכל סביבת עבודה, לשלוט בטכנולוגיות קיימות ולקחת חלק משמעותי בפיתוח של טכנולוגיות חדשות

העולם מושפע ממהפכות. הן משנות אותו, מניעות אותו ומעצבות אותו בדמותן.
מהפכת הדפוס, מהפכת המדע, המהפכה התעשייתית, והמהפכה שבעיצומה אנו נמצאים בימים אלה- מהפיכת המידע.