כך הקורונה הפכה את מקצועות ההנדסה לחיוניים מתמיד

טיפול רפואי מרחוק, ייצור מואץ של מכונות הנשמה, בדיקת קורונה בשימוש בעיבוד דיבור, שימוש באינטליגנציה מלאכותית לניתוח והערכות הם רק חלק מתוצרי פיתוח הנדסי וטכנולוגי שמאפשרים התמודדות עם נגיף הקורונה והשלכותיו כבר כעת ברור שביום שאחרי הקורונה, הצורך בפיתוחים אלו ייגבר, ולכן הביקוש למהנדסים לבטח מהנדסים רפואיים צפוי לזנק.

המדינה והעולם כולו מתמודד בימים אלו עם נגיף הקורונה, ומייצר לכולנו שגרה חדשה ולא מעט חוסר ודאות. אלא שאם יש משהו ודאי בימים אלו, הוא ההבנה ש"היום שאחרי הקורונה" ישנה את חיינו ויאיץ תהליכים שכבר החלו. עבודה מהבית תהיה דבר נפוץ במיוחד, טיפול רפואי יינתן במקרים רבים מרחוק ללא צורך בהגעה פיזית והשימוש בתוכנות, אפליקציות ושאר עזרים טכנולוגיים מבוססי אינטליגנציה מלאכותית יהיו משהו שפשוט אי אפשר בלעדיו.

התהליכים האלו הופכים את מקצועות ההנדסה, שממילא נחשבים למבוקשים ביותר (כיום הנדסה הוא תחום הלימודים המוביל בארץ, ש-18% מכלל הסטודנטים בוחרים ללמוד אותו), למניה בטוחה עבור מי שמעוניין בקריירה מעניינת , מספקת, מתגמלת, ובעלת אופק תעסוקתי. יתרה מכך, גם אם בחודשים הקרובים – ובדומה לשאר המשק – יתמודד הענף עם השלכות הקורונה, המהנדס עדיין יזכה לתנאי שכר אטרקטיביים ועם ביקושים יציבים, שכאמור, צפויים גם לעלות בשנים הקרובות.

"שגרת הקורונה", עד כמה שאפשר לקרוא לה שגרה, ממחישה לנו עד כמה הנדסה נחוצה בכל תחום ותחום בחיינו. חלק ניכר מהחולים ומהמבודדים במחלה זו מטופלים באמצעות טכנולוגיות המאפשרות טיפול רפואי מרחוק. מדובר במצלמות זעירות, חיישנים ומכשור רפואי חכם, שמאפשר לקבל בזמן אמת נתונים ולהתאים טיפול ללא חשש מהידבקות או התפשטות של הנגיף. כל זאת, הודות לטכנולוגיות מתחום הנדסה רפואית שמפותחות ומשנות את הדרך שבה הרפואה פועלת. לא בכדי המהנדסים הרפואיים הפכו להיות גיבורי העל של המאבק בקורונה 

תחום הנדסת חשמל, כולל בתוכו בין היתר, תחומים של מחשבים, תקשורת, ועיבוד אותות שהינו הבסיס לניתוח ועיבוד הדיבור שלנו לצרכים שונים כמו אבחון מחלות. באמצעות אלגוריתמים של בינה מלאכותית, ניתן להפיק תובנות פורצות דרך ואחת מהן היא מחקר פורץ דרך לאבחון חולי קורונה באמצעות עיבוד הדיבור וקולות נשימה שמתנהל כפרויקט לאומי במכללת אפקה להנדסה בהובלת משרד הביטחון בימים אלו כול להאיץ תהליכי אבחון המחלה ומיגור קצב ההידבקות באוכלוסיה

בתקשורת הועלו דיווחים רבים סביב הצטיידות בזק במכונות הנשמה, לבתי החולים. עכשיו נסו לדמיין שממש בקרוב – תוך שנים ספורות – נוכל להדפיס מכונות שכאלו במדפסת תלת מימד. פיתוחים עתידניים אלו ואחרים (כמו רכב אוטונומי, רובוט חכם או כל סוג מכונה שתוכלו להעלות על דעתכם) הם חלק מהנדסה מכנית. וכפי שאתם ודאי מבינים, זו רק ההתחלה.

בואו נבחן לרגע את התחום הצומח גם כך של הנדסת תוכנה, התקשורת היתה מלאה בסקירת בדיקות הניטור של מכשירים סלולריים שהיו בקרבתם של חולי קורונה. בדיקה זו היא אחד מהיישומים הרבים והמגוונים של הנדסת תוכנה, ושימוש מושכל ונבון באלגוריתמים, בינה מלאכותית, מאפשר דברים שעד לא מזמן נחשבו לדמיון.

ואי אפשר בלי ה"מנצח על התזמורת" - זה שרואה את כל המערכת ויודע איך לגרום לה לעבוד בצורה יעילה, חכמה ומדויקת ולהתאים אותה לשינויים התכופים. בדיוק לשם כך יש לנו את מהנדסי התעשייה והניהול שיודעים לסנכרן, לתכנן, לתזמן, להיערך ולגרום לכל דבר לעבוד בהרמוניה.

אז אם גם אתם רוצים להיות שותפים לעשייה שרלוונטית מתמיד, שמחוללת שינוי אמיתי בחיים של אנשים ושמעניקה תנאים תעסוקתיים אטרקטיביים לטווח ארוך מקומכם עמנו באפקה - המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב.
מוזמנים לשמוע על תוכניות הלימוד, שיטות ההוראה הייחודיות, חווית הלימודים, שכר הלימוד האוניברסיטאי והמלגות, ולהתחיל את המסע שלכם לעבר המהפכה הטכנולוגית דיגיטלית הבאה.