הנדסה רפואית הנדסה מצילה ומאריכת חיים (1)

מאת: פרופ' זהבה בלכמן, מרצה בכירה בבית הספר להנדסה רפואית, מכללת אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב.  

בכל נקודה בזמן יש איזה משבר רפואי שעולה לכותרות. מדובר במגפה עולמית, בשביתות מתמחים ועוד. הרפואה היא תחום שמעניין את הציבור כולו ותמיד רלוונטי. חשוב לדעת שהעיסוק ברפואה הוא הרבה מעבר לכותרות בעיתון. שיפור האבחון והטיפול הרפואי שמעניקים הרופאים מבוסס על טכנולוגיות חדישות שהמהנדסים הרפואיים מתאימים לצרכים רפואיים שונים ומאפשרות מגוון רחב של פעולות רפואיות מצילות חיים.  

 
דוגמה עדכנית עם נגיעה ישראלית לפתרון טכנולוגי מאריך חיים שמציעה ההנדסה לעולם הרפואה הוא פיתוח מסתמי לב מלאכותיים וביולוגיים ושדרוג אופן החדרתם לגוף.  
בשנים האחרונות, עם העלייה בתוחלת החיים, ישנה גם עלייה בשכיחות של חולים מבוגרים הזקוקים להחלפת מסתם אורטאלי בלב. 
לרוב החולים הללו האופציה הניתוחית מהווה סיכון גדול עקב הסיבוכים הכרוכים בניתוח לב פתוח. אולם בזמן האחרון הוכנס לשימוש מסתם ביולוגי חדשני המושתל בטכניקה של צנתור דרך עורק המפשעה או דרך בית החזה. טכניקה זו היא מסוג פולשנות מינימלית, אינה דורשת את פתיחת בית החזה, מפחיתה סיכונים ומעלה את הסיכויים לשמור על איכות החיים. המסתם הראשון מסוג זה אשר אושר לשימוש קליני הוא פרי פיתוח ישראלי של חברת .PVT  
חברה ישראלית נוספת שפיתחה מסתם מלאכותי מסוג מתקדם יותר היא חברתVENTOR . 
נכון להיום, ישראל מובילה עם מאות השתלות מסתמים בצנתור. 
 
עלייה בתוחלת החיים מובילה גם להרחבת תחום הטיפול הרפואי הביתי .(Home Care) תחום זה מקדם את המכשור הרפואי המאפשר מעקב וטיפול בחולים בביתם. דוגמאות רבות לרפואה מרחוק זכינו לחוות מאז שפרצה הקורונה לחיינו. אז גילנו את הנוחות שבתורים וירטואליים ואפילו עשינו בדיקות רפואיות מלאות באמצעות מכשירים מנטרים שמשדרים את הממצאים לרופא המטפל. המהנדסים נדרשים לפתח מכשור בהתאם לצורכי המטופלים, והליווי ההנדסי ילך ויתרחב. טכנולוגיות אלו ואחרות מאפשרות לאבחן אבחון אנטומי ותפקודי מדויק וטיפול רפואי יעיל. שכלולן מהווה אתגר מדעי והנדסי והוא גם הבסיס לרפואת המאה ה־21. 
 
ואיפה ישראל? 
ישראל נחשבת היום למעצמה בתחום המכשור הרפואי, ובתחומה פועלות מעל 600 חברות העוסקות בטכנולוגיות רפואיות. ישראל מוכרת כאחת המדינות המובילות בעולם בתחום ההנדסה הרפואית ויש לכך דוגמאות רבות, בהן חברת "אינסייטק "(InSightec) שפיתחה מערכת לטיפול בגידולים באמצעות גלי ;US חברת "מדינול" (Medinol)  המפתחת תומכנים (סטנטים) כליליים לטיפול בהיצרויות בעורקים הכליליים המובילים דם ללב; וחברת "גיוון אימג'ינג (Given Imaging) " שפיתחה גלולה המאפשרת צילום המעי הדק. 
הטרמינולוגיה הרפואית המוכרת למהנדס הרפואי, מעשירה את עבודת הצוות של המהנדס הרפואי עם הרופא. ממשק זה יוביל, לעניות דעתי, בעתיד הקרוב לתאוצה בתכנון פתרונות טכנולוגיים המותאמים פרטנית לפציינטים, והביקוש למהנדסים רפואיים יעלה. 
 
למרות כל זאת, השוק האמריקאי עדיין מוביל בכל הקשור להכרה ביתרונותיו של בוגר התוכניות האקדמיות המכשירות מהנדסים רפואיים כבר במסגרת התואר הראשון. להערכתי, כבר בשנים הקרובות תופנם תפיסה זו גם בשוק העבודה הישראלי. משום שלמהנדס הרפואי הכשרה רב־תחומית ייחודית המשלבת את תחומי המכניקה, האלקטרוניקה, התוכנה, מדעי הרפואה, הנדסת תאים ורקמות, מערכות קליניות ומערכות מידע רפואיות. הכשרה רחבה זו מובילה למהנדס עצמאי השולט במיומנויות רבות ובעל ראייה מערכתית רחבה.