מהנדסי תעשייה וניהול - המהנדסים שיודעים לקבל את ההחלטות הנכונות, בזמן הנכון

משבר הקורונה מביא עימו תחזיות קודרות לצד אופטימיות, חוסר ודאות וקושי לקבל החלטות. מהנדסי התעשייה והניהול יודעים לנתח את הנתונים, להעריך את ההשפעה של מהלכים שונים ולקבל את ההחלטה המיטבית בסיטואציה שנוצרה. במקרים רבים אלו זה יכול להציל חיים ולמנוע אסונות.

ימים אלו של תקופת הקורונה מאופיינים בתרחישים ותחזיות שונות, המתפשטות כמעט כמו הנגיף עצמו. בין תחזית קודרת שלפיה שיא המחלה עוד לפנינו לבין תחזית אופטימית שצופה מגמת שיפור, קשה באמת להבין מהי תמונת המצב המדויקת, לאן אנחנו הולכים מכאן וכיצד למעשה משפיעים הצעדים השונים שננקטים להתמודדות עם המגפה.

למרבה המזל, מהנדסי תעשייה וניהול הם אלו שיודעים כיצד לגשת לנושא, ולספק מודלים מדעיים, המבוססים על חישובים מתמטיים, ניתוחים מדויקים ושקלול של כלל הגורמים והמשתנים, ובכך מספקים כלים מבוססים לקבלת החלטות. מודלים אלו רלוונטיים עבור תרחישים שונים במגזר העסקי ומסייעים בניהול אפקטיבי ויעיל של מערכות אך במקרי חירום הם מקבלים משנה תוקף ולא פעם משמשים לשמירה על חיי אדם ועל בריאות הציבור.

נדגים זאת באמצעות מספר מקרים הקשורים לנגיף הקורונה. הפרשנים בכלי התקשורת הסבירו כי הנגיף מתפשט באופן אקספוננציאלי - כלומר בהעדר בידוד, אמצעי מיגון או שמירה על מרחק, כל חולה מדביק שני אנשים. בזכות אותם מודלים, מהנדסי תעשייה וניהול ידעו לומר בכמה קצב ההדבקה ירד בזכות שמירה על בידוד, הטלת סגר מלא או חלקי או בזכות צעד אחר. אחרי זמן מה, הם יוכלו גם להעריך האם יש להחמיר את הצעדים או דווקא להקל, על רקע בחינה של השפעתם עד כה וניתוח המגמות להמשך.
במידת הצורך, ניתן גם לבחון את התועלת של צעד מסוים מול ההשפעה הצפויה שלו – למשל האם ביטול מוחלט של התחבורה הציבורית, שיקשה מאוד על התניידות, אכן מצדיק את הירידה הצפויה בהדבקה.

חשש בלהות אחר מדבר על קריסה של מערכות הבריאות, בשל ריבוי חולי קורונה במצב קשה, ובפרט כאלו הזקוקים למכונת הנשמה. בהתאם, באמצעות ניתוח המקרה וסימולציות שלו, מהנדס תעשייה וניהול יכול לסמן את "נקודת האל-חזור" שתוביל לקריסה ולהמליץ על צעדים שירחיקו אותה, ימנעו את ההגעה אליה או להמליץ על דרכים לטפל במצב.  

את הנדסת התעשייה והניהול, אנחנו יכולים לפגוש אפילו בסופר או במכולת הקרובה לביתנו. על רקע הקושי לשמור במקומות אלו על מרחק של שני מטר, כמתחייב מהנחיות משרד הבריאות, ניתן להעריך האם מרחק כזה אכן מסייע במניעת ההידבקות בנגיף, האם אפשר לקצרו או להאריכו, האם ניהול תורים אכן ישפיע על בלימת ההתפשטות ועוד.

תוכנית הלימוד בהנדסת תעשייה וניהול במכללת אפקה להנדסה בתל אביב, מספקת לסטודנטים את כל הידע הרלוונטי הדרוש להם, תוך שימוש במקרה בוחן אמיתיים, תרחישים אקטואליים וזיקה לתעשייה ולפרקטיקה. התוכנית מאפשרת לסטודנטים לבחור באחת מבין שלוש התמחויות במהלך התואר (אנליטיקה עסקית, מערכות מידע וניהול התפעול והביצועים). בוגרי התוכנית משתלבים במגוון רחב של משרות בחברות הייטק, תעשייה, תעשיות ביטחוניות ובמגזר הפרטי והציבורי.