'גן החלומות'- פרויקט הדגל של תוכנית SmartUp

'גן החלומות' הנמצא בכפר אז"ר הינו גן מיוחד המהווה מסגרת חינוכית והפגתית עבור ילדים ופעוטות המתמודדים עם מחלת הסרטן ועקב מצבם הבריאותי לא מבקרים במסגרת חינוכית סטנדרטית. גן החלומות, מקום שמח, אופטימי וצבעוני מאוד, נותן להם הזדמנות להנות מחברת ילדים אחרים בסביבה שהיא סטרילית ומותאמת לצרכים הרפואיים והחינוכיים שלהם. הגן הוקם ומנוהל ע"י עמותת "גדולים מהחיים".

הסטודנטים מתוכנית המצוינים, SmartUp, תכננו ובנו עבור ילדי הגן מספר מתקנים:

  1. סימולטור MRI(מכונת MRI לילדים)- במבט ראשון המכונה דומה למכונת MRI סטנדרטית אך בגודל פחות מאיים מגודלה של מכונה אמיתית, כמו כן מבחוץ ניתן לראות מה קורה בתוך המכונה. המכונה נמצאת בשליטתו של הילד אשר בוחר את צבע האורות הפנימיים, המוזיקה המתנגנת בתוך המכונה ואף עד כמה המיטה נכנסת.

  2. הסטודנטים: דין אברם, מריה בוגטקוב, שי יהב, טל כהן ודנה סיוון.
    קיר מוסיקלי- קיר מצויר עליו מופיעים תבליטי תלת מימד של כלי נגינה, בהם ישנם חיישני המאפשרים הפקה של צלילים ותווים על ידי מגע בנקודות מסומנות. הקיר המוסיקלי מאפשר 3 פונקציות שונות:
  • המחשת סיפורי ילדים ויצירות מוזיקליות, בעזרת הקרנה של דמויות הסיפור על הקיר באופן המאפשר לימוד הנגינה של יצירות מהסיפור.
  • לימוד עצמאי של מנגינות (בדומה למשחק סיימון).
  • נגינה עצמאית של הילד על הכלים ללא הכוונה. בעזרת אפליקציית למידה.

הסטודנטים: אור אמיר, אילן בונדרובסקי, גן בן דוד, עדן ניסים וזיו ששון.

  1. ROSE, הפרח המכאני- פרח המגיב לקבלת מים, אור ושירה באמצעות חיישנים. בעל יכולות פתיחת עלי כותרת וסגירתם, ״צמיחה״ של הגבעול, תאורה משתנה על עלי הכותרת המסמלת ״מצבים״ שונים של הפרח (כאשר צריך שמש/השקייה/ תשומת לב וכו׳). מעין משחק טמגוצ'י, מוחשי הרבה יותר, צבעוני הרבה יותר ומעודד אחריות אצל הילדים.

הסטודנטים: אלעד דגמי, יובל הלפרין, עמרי חורי, טל כהן ואביב רט.

  1. חממאמי- חממה המספקת לפרחי ROSE של הילדים בגן מקום טעינה, ניקוז מי ההשקיה ובהתאם לצורך עדכוני גרסה. כל ילד, באופן עצמאי לחלוטין, יכול לקחת את הפרח שלו ובסוף המשחק להחזירו למקומו בחממה. החממאמי היא הפתרון היעיל והבטוח ביותר לאחסון הפרחים ובמקביל מאפשר את העברת האחריות מהגננות אל הילדים.

הסטודנטים: עמר אופיר, רגב הרן חודורוב ומתנאל מסטורוב.

  1. רכבת החלומות- רכבת אוטונומית הנוסעת במסלול מתוכנן מראש בחצר הגן. בקטר הרכבת ובכל אחד מקרונותיה ממוקמים מסכים בהם מוקרנים חוויות חיצוניות כגון שהייה בחוף-ים, ביקור בספארי, טיול בפארק, קניות בקניון וכו'. הקורנות בנויים מפלטות עץ אותן ילדי הגן יקשטו להנאתם.

הסטודנטים: איתי אוקמיאן, עדן אמרן, סתיו חיון נויברג ורז פרץ.

את כל הצוותים מלווים באופן רוחבי 4 מנחים: ד"ר דויד פייטלסון, ד"ר טל אלון, ד"ר משה אייל ומיכאל בהר, ביחד עם ראש התוכנית ד"ר אפרת פרל ויועץ התוכנית פרופ' חנן יניב.