אפליקציות לקידום הבטיחות בדרכים

במסגרת שיתוף פעולה בין מכללת אפקה לעמותת "אור ירוק" התקיימה תחרות פיתוח אפליקציות בנושא בטיחות בדרכים. התחרות התקיימה כחלק מקורס יישומי סלולר בהנחיית מר ערן אהרונסון, במחלקה להנדסת תוכנה שבמכללה. אל קו הגמר הגיעו ארבע אפליקציות שהתבלטו מעל לשאר הן בהיבט הטכנולוגי הן בהיבט התרומה לבטיחות בדרכים. השיפוט נערך על ידי נציגי המכללה ו"אור ירוק" יחד.  

הסטודנטיות שהוכרו כזוכות, תמר כהן ושני טייטלבאום, פיתחו את אפליקציית  .Here I am  

האפליקציה מאפשרת לאסוף אדם לנסיעה ללא צורך לטלפן אליו תוך כדי נהיגה. ברגע שנבחר היעד והאדם, מערכת ה־GPS במכשיר תזהה את המיקום ותשלח לו הודעה אוטומטית כאשר הרכב האוסף יתקרב אליו. התרומה לבטיחות בדרכים היא בכך שנחסכת שיחת טלפון נוספת וחוסר ריכוז בזמן הנהיגה. 

אפליקציות נוספות שהשתתפו בשלב הגמר וקצרו מחמאות

  • טל דהן ואבי ברי פיתחו את "Share My Drive". האפליקציה יוצרת תחרות בין הנהגים ומדרגת אותם לפי מגוון פרמטרים. בכל נסיעה נאספים נתונים על אופי הנהיגה כמו עצירות פתע, מהירות נסיעה ועוד. בסיום כל נסיעה מקבל הנהג ציון על נהיגתו וצובר נקודות שיעלו את דירוגו בטבלה. האפליקציה מנצלת את היצר התחרותי ובכך יוכלו חברים להתחרות מי הנהג הטוב ביותר. 
  • אפליקציה מעניינת נוספת היא "תאורטי". האפליקציה מציעה לראשונה ממשק נוח לסמארטפון של לימוד נהיגה (תאוריה) כולל חומר מלא לכלל רישיונות הרכב, מבחנים וסטטיסטיקות. עד כה האפליקציות הללו היו חסרות מאוד, לא מקיפות ולא מבוססות על השאלות של משרד התחבורה. וזו הבשורה של הסטודנטים שעומדים מאחורי הפיתוח אסף אפלבאום וליאור עזרא. 
  • Just in case" " היא אפליקציה נוספת שהוצגה בתחרות ופותחה על ידי יהודה נאור ואבי לוינשטיין, המיועדת למנוע עיכוב בדרכים ועמידה מסוכנת בכביש הנגרמת בשל תאונות דרכים. האפליקציה מאפשרת במקרה תאונה לאסוף את כל הנתונים בצורה מיטבית ובממשק נוח, כולל תמונות של התאונה ונתונים נוספים.